מה חדש?

דיאליזה בעידן העשור השני של המאה ה-21 |23/11/2014

האם דמיינתם לעשות דיאליזה בבית עם מכונה ששוקלת לא יותר ממחשב נייד וביחד עם המשפחה להפליג לשייט בספינת תענוגים? האם חשבתם שתוכלו לעשות דיאליזה כאשר כל המידע הרפואי והתוכנית הטיפולית שלך נמצאים על "כפות ידך", להשתחרר ממועקות נפשיות, להגביר את … קראו עוד >>

יש לך זכות לבחור את מכון הדיאליזה שלך |23/11/2014

  טיפול בדיאליזה כלול בסל הבריאות, יש לך הזכות המלאה לבחור את מכון הדיאליזה המועדף עליך מבין מכוני הדיאליזה הנמצאים באזור מגוריך, וכלולים בהסדר נותני שירות של הקופה שלך. איך אדע איזה מכונים נמצאים באזור המגורים שלי? לחצו בלינק המצורף- … קראו עוד >>

חדש לקראת הפסח חוברת הדרכה לתזונה נכונה |09/04/2014

בפסח, כמו בכל ימות השנה, חשוב מאוד לסובלים ממחלות כליה לשמור על רמת זרחן תקינה בדם. בהיות פסח חג ארוך ועתיר ארוחות, האתגר קשה שבעתיים. איך שומרים על רמה תקינה של זרחן בדם? בואו לקרוא על כך בחוברת מיוחדת שהופקה … קראו עוד >>

הצטרפות לרשימת התפוצה

להצטרפות, אנא מלאו את הפרטים הבאים:

דיאליזה

מהו טיפול בדיאליזה?

מכשיר הדיאליזה משמש ככליה מלאכותית לצורך הוצאת עודפי נוזלים מהגוף ולסילוק רעלים, תהליכים שמבצעות הכליות אצל אנשים בריאים. במהלך הטיפול החומרים הבלתי-רצויים עוברים בדיפוזיה (פעפוע) לנוזל הדיאליזה ומסולקים מהגוף. הטיפול הינו טיפול תומך, לצורך הארכת חיים, הוא אינו מרפא את הכליות. הטיפול בדיאליזה מיועד לחולים שהכליות שלהם חדלו לתפקד בפתאומיות (אי ספיקת כליות חריפה) או לחולים ששתי הכליות שלהם אינן מתפקדות באופן קבוע (אי ספיקת כליות כרונית).
את הטיפול בדיאליזה ניתן לבצע בשתי שיטות: בדיאליזה פריטוניאלית או בהמו-דיאליזה.

המו-דיאליזה

הטיפול בהמו-דיאליזה מתבצע בבית החולים או במכוני דיאליזה חיצוניים הנמצאים בהסדרים עם קופות החולים. תדירות הטיפול היא 3-4 פעמים בשבוע, כ- 4 שעות בכל פעם. שיטת טיפול זו מחייבת יצירת גישה לכלי הדם של המטופל באמצעות יצירת שאנט/פיסטולה. בהליך כירורגי מחברים מתחת לעור וריד לעורק כך שתתאפשר שאיבת דם ממחזור הדם אל מסנן המותקן במכשיר הדיאליזה. הדם עובר דרך המסנן והרעלים ועודפי הנוזלים מתפנים מהדם לדיאליזט וכך מסולקים מהגוף. הדם המטוהר מוחזר לגוף החולה דרך השאנט לוריד. בשיטת טיפול זו יש הגבלה על כמות השתיה המותרת לחולה וכן מגבלות תזונתיות.

מגבלות תזונה בהמו – דיאליזה

• ההבדל המרכזי בין הדיאטה המותאמת לשלב טרום דיאליזה לבין הדיאטה בדיאליזה הוא בכמות החלבון המומלצת. בעת הטיפול בדיאליזה הצורך של הגוף בחלבון עולה, והדיאטה הינה עתירת חלבון (1.2-1.3 גרם /ק"ג משקל גוף/יום). יש לבחור מקורות חלבון דלים בזרחן ככל הניתן בעזרת הדיאטנית, ובדרך כלל יש צורך גם בתרופות קושרות זרחן.
• בשל הירידה בנפח השתן יש להגביל את כמות הנוזלים הנצרכת, על מנת להימנע מצבירת נוזלים עודפת בין טיפול לטיפול. במקרה שאין שתן כלל ניתן לשתות ליטר נוזלים ליום. בנפח הנוזלים יש לקחת בחשבון כל משקה או מזון נוזלי בטמפרטורת החדר, כולל קרח, קפה, תה, מוצרי חלב ניגרים, מרק, גלידה, ג'לי, סודה ומיצים.
• ההמלצות לגבי נתרן, אשלגן וזרחן דומות לטרום דיאליזה, תוך התאמה אישית למצבו של כל מטופל.

דיאליזה פריטוניאלית – צפקית
דיאליזה פריטוניאלית מתבצעת בבית המטופל ע"י המטופל עצמו, בן משפחה או מטפל. לוח זמני הטיפול גמיש יחסית ומותאם לשגרת יומו של המטופל ומצבו הבריאותי. אחת לחודש נדרש המטופל להגיע למעקב במכון הדיאליזה. בטיפול הביתי סינון הרעלים ועודפי הנוזלים מהדם מתבצע דרך קרום הצפק (הפריטונאום), קרום העוטף את האיברים הפנימיים בבטן ובעל חורים מיקרוסקופים. לצורך ביצוע הטיפול מחדירים בפעולה כירורגית לתוך הבטן קטטר מסיליקון (צינור קטן ורך), דרכו מוזרמת תמיסת דיאליזה לחלל הפריטונאום. הדם שבא במגע עם קרום הפריטונאום מסנן דרכו את הרעלים ועודפי הנוזלים אשר עוברים אל נוזל הדיאליזה ומנוקזים החוצה באופן איטי ומתון דרך הקטטר. תהליך זה נקרא שיחלוף, יש לחזור עליו מספר פעמים ביום. הרופא המטפל קובע לכל מטופל את מספר השיחלופים הנחוצים ביום, מספר ימי הטיפול, סוג הנוזל הדיאליטי וכמות מומלצת לשימוש.

להמשך קריאה על:

מגבלות תזונה בדיאליזה פריטונאלית

הקשר בן מחלת כליות כרונית לאנמיה

הקשר בן אי ספיקת כליות למחלת עצם