מה חדש?

דיאליזה בעידן העשור השני של המאה ה-21 |23/11/2014

האם דמיינתם לעשות דיאליזה בבית עם מכונה ששוקלת לא יותר ממחשב נייד וביחד עם המשפחה להפליג לשייט בספינת תענוגים? האם חשבתם שתוכלו לעשות דיאליזה כאשר כל המידע הרפואי והתוכנית הטיפולית שלך נמצאים על "כפות ידך", להשתחרר ממועקות נפשיות, להגביר את … קראו עוד >>

יש לך זכות לבחור את מכון הדיאליזה שלך |23/11/2014

  טיפול בדיאליזה כלול בסל הבריאות, יש לך הזכות המלאה לבחור את מכון הדיאליזה המועדף עליך מבין מכוני הדיאליזה הנמצאים באזור מגוריך, וכלולים בהסדר נותני שירות של הקופה שלך. איך אדע איזה מכונים נמצאים באזור המגורים שלי? לחצו בלינק המצורף- … קראו עוד >>

חדש לקראת הפסח חוברת הדרכה לתזונה נכונה |09/04/2014

בפסח, כמו בכל ימות השנה, חשוב מאוד לסובלים ממחלות כליה לשמור על רמת זרחן תקינה בדם. בהיות פסח חג ארוך ועתיר ארוחות, האתגר קשה שבעתיים. איך שומרים על רמה תקינה של זרחן בדם? בואו לקרוא על כך בחוברת מיוחדת שהופקה … קראו עוד >>

הצטרפות לרשימת התפוצה

להצטרפות, אנא מלאו את הפרטים הבאים:

זכויות מטופלים

לנוחותכם פירוט זכויות חולי דיאליזה וכליות בתפריט מימין. בקיאות בזכויות מקלה לעיתים ומסייעת לחולים בהתמודדות היומיומית. 

 

זכויות בביטוח לאומי

א. נכות רפואית –

מטופל דיאליזה זכאי להכרה בנכות רפואית של 100% , ואפשרות לקצבת נכות,  בהתאם לתנאי קבלת קצבת נכות כללית עפ"י הפירוט הבא:
1. עקב מחלתו צומצם כושרו להשתכר מעבודה ביותר מ 50%-
2. אישה נשואה שאינה עובדת ושעקב מחלתה אינה מסוגת לתפקד במשק הבית.
3. מטופל דיאליזה שאינו עובד ושאינו מקבל פנסיה מוקדמת ממקום עבודתו.

איך ניתן לממש?  
תביעה לקצבת נכות- הגשה עד 90 יום מיום הפסקת העבודה או הירידה ביכולת  ההשתכרות. מטופל דיאליזה ללא הכנסה זכאי להגיש תביעה מיידית.  הזכות לקצבת נכות- לגברים- מגיל 18 ועד גיל 65 , לנשים-עד גיל 60 ·  יש לגשת לסניף הביטוח לאומי הקרוב לאזור המגורים ולצרף לטופסי התביעה אישורים רפואיים, אישור על עבודה וגובה הכנסה.  המטופל יזומן לוועדה רפואית שתקבע את זכאותו לקצבה.

ב. קצבת שר"מ
שירותים מיוחדים-זכאות לכלל מטופלי הדיאליזה, על פי התנאים  לקבלת קצבת שר"מ. שיעור קצבה זו יקבע עפ"י מצבו הכללי של המטופל  ויכולתו לתפקד במשק הבית (מ- 50% ועד 150% משיעור הקצבה). תשלום  . הקצבה-לגברים- מגיל 18 ועד גיל 65 , לנשים-עד גיל 60   איך ניתן לממש?  תביעות לקצבת שר"מ יש להגיש במחלקת שר"מ בביטוח הלאומי – עם אישור  מהמחלקה הנפרולוגית בה מטופל התובע. התובע יזומן להופיע בפני וועדה  רפואית, ועשוי לצפות לביקור עובדת סוציאלית בביתו לבדיקת כושר יכולתו  לתפקד.

 

ג. הסבה מקצועית/שיקום
מטופל דיאליזה שעקב מצבו הרפואי אינו מסוגל לעסוק  במקצועו או בעבודה מתאימה אחרת, זכאי להגיש בקשה לשיקום תעסוקתי  במחלקת שיקום במוסד לביטוח לאומי על מנת לממש קורסי הסבה מקצועיים  והשלמת לימודים במימון המוסד.

 
ד. גמלת סיעוד (על פי חוק ביטוח סיעוד) –
זכאות למושתל התלוי בזולת על מנת  לבצע פעילות יומיומית, ושאינו זכאי לקצבת שירותים מיוחדים מחמת גילו (גברים  מעל 65 ונשים מעל 60 ). גמלה זו אינה גמלה כספית, אלא גמלת שירותים.

 
ה. גמלת ניידות או הנחה ברכישת רכב-
מטופלי דיאליזה הסובלים מנכות ברגליהם  ומוגבלים בכושר הליכה עשויים לזכות בפטור מלא או חלקי ממסים על רכישת  .( רכב (לגברים עד גיל 65 ונשים עד גיל 60   איך ניתן לממש?  יש להגיש בקשה לוועדה רפואית בלשכת הבריאות המחוזית לשם קביעת  הזכאות.