מה חדש?

דיאליזה בעידן העשור השני של המאה ה-21 |23/11/2014

האם דמיינתם לעשות דיאליזה בבית עם מכונה ששוקלת לא יותר ממחשב נייד וביחד עם המשפחה להפליג לשייט בספינת תענוגים? האם חשבתם שתוכלו לעשות דיאליזה כאשר כל המידע הרפואי והתוכנית הטיפולית שלך נמצאים על "כפות ידך", להשתחרר ממועקות נפשיות, להגביר את … קראו עוד >>

יש לך זכות לבחור את מכון הדיאליזה שלך |23/11/2014

  טיפול בדיאליזה כלול בסל הבריאות, יש לך הזכות המלאה לבחור את מכון הדיאליזה המועדף עליך מבין מכוני הדיאליזה הנמצאים באזור מגוריך, וכלולים בהסדר נותני שירות של הקופה שלך. איך אדע איזה מכונים נמצאים באזור המגורים שלי? לחצו בלינק המצורף- … קראו עוד >>

חדש לקראת הפסח חוברת הדרכה לתזונה נכונה |09/04/2014

בפסח, כמו בכל ימות השנה, חשוב מאוד לסובלים ממחלות כליה לשמור על רמת זרחן תקינה בדם. בהיות פסח חג ארוך ועתיר ארוחות, האתגר קשה שבעתיים. איך שומרים על רמה תקינה של זרחן בדם? בואו לקרוא על כך בחוברת מיוחדת שהופקה … קראו עוד >>

הצטרפות לרשימת התפוצה

להצטרפות, אנא מלאו את הפרטים הבאים:

דיאליזה בעידן העשור השני של המאה ה-21

האם דמיינתם לעשות דיאליזה בבית עם מכונה ששוקלת לא יותר ממחשב נייד וביחד עם המשפחה להפליג לשייט בספינת תענוגים? האם חשבתם שתוכלו לעשות דיאליזה כאשר כל המידע הרפואי והתוכנית הטיפולית שלך נמצאים על "כפות ידך", להשתחרר ממועקות נפשיות, להגביר את רמת התפקוד האישי ולהפחית את התלות במשפחתך ובסובבים אותך? מאמר זה יציג בפניכם שניתן לענות בחיוב על השאלות הנ"ל ולהפוך את הדמיון למציאות, זאת במשך ה-3-4 שעות בלבד במהלך ביצוע הימודיאליזה, 3-4 פעמים בשבוע.

מסתבר שהדמיון כבר נעשה מזה מספר שנים למוחשי ביותר לקראת קוו החצי של העשור השני של המאה ה-21, כפי שנראה בסקירה שלפנינו:

  1. החלופות לטיפול בדיאליזה – מצ"ב סרטון ב-You Tube לאלה שמבינים את השפה האנגלית, הממחיש את הנושא בעזרת השימוש במכונה הנקראית NxStage System One .

 

http://www.youtube.com/watch?v=l6sMOMO2QHo

 

כמה מכם מאמינים שמכונת דיאליזה יכולה להיות ברת נשיאה עם משקל של קצת יותר משלושים קילו ולהיות באורך של באורך 35 ס"מ? המכונות הנפוצות היום במכונים ובבתי חולים בארץ (וגם בחו"ל) שוקלים יותר מ-70 קילו והם באורך של 185 ס"מ. כמו כן לא צריכים תשתיות והיערכות מים מיוחדות. העדות של המטופלת בסרטון מצביעה על כך שאחרי כ-12 שנים בהימודיאליזה עם המכונות הסטנדרטיות מסוג הנפוץ היום במכונים בישראל ובחו"ל, היא עברה לפני כ-4 שנים למכונה החדשה  (ה-NxStage הנ"ל) שהוצגה בסרטון. לפי עדותה, במכונה הסטנדרטית במתכונת של 4 שעות שלוש פעמים בשבוע – תוכנית טיפולית המוכרת לרוב המטפולים בארץ כיום – הייתה מסיימת את הטיפול סחוטה ורצוצה, ללא אנרגיות, וכמובן, ללא יכולת לעבוד. מצב זה השתפר בצורה דרמטית בשימוש מכונת הימודיאלזה של ה-NxStage כאשר המתכונת היא שישה ימים בשבוע אך שעתיים כל יום (כלומר, אותו היקף של שעות שבועיות כמו במתכונת הסטנדרטית אצלנו). לפי דבריה, אין לה תחושה של חוסר אנרגיה, לא מורידים כמות גדולה של נוזלים בפרק זמן כה קצר ואחרי השבוע הראשון של הימודיאליזה על המכונה הנ"ל היא הפסיקה לקחת את כל התרופות של לחץ דם שנטלה קודם לכן וחזרה לעבוד, בקיצור, הענקת חיים חדשים. השימוש במכונה הנ"ל משלב את חלופת הפעולה של quotidian dialysis, קרי, ביצוע הימודיאליזה יותר ימים אבל פחות שעות וכמובן, לא צריך ללכת לשום מכון דיאליזה או בית חולים – הכול נייד ניתן לעשות בבית וגם אצל חבר!. חשוב לציין הסתייגות ששיטת טיפול זו לא מתאימה לכל מטופל ויש להתייעץ עם רופא נפרולוג בנושא.

 

בהקשר למכונה זו ושינוי במסגרת הטיפולית של מטופלי הימודיאליזה, מצ"ב קישורית לאתר של מר ביל פקהאם (Bill Peckham), הרפתקן שביקר ב-32 מדינות ובכל היבשות חוץ מאנטארטיקה ועשה רפטינג (rafting – שייט אבובים) עם צוות של 12 איש בנקניקי המים של הגרנד קניון בארה"ב במשך 9 ימים וגמע 375 קילומטרים ברפסודה מנופחת באוויר. האם הייתם מופתעים אם אגיד לכם שמר פקהאם סובל מאי ספיקת כליות סופני ומטופל בהימודיאליזה בדיוק כמוני וכמוכם!!!

http://www.billpeckham.com/from_the_sharp_end_of_the/2013/07/wow-it-was-a-fantastic-trip-through-the-canyon.html

ההבדל בינינו לבין מר פקהאם זה שהאחרון הצליח למתוח את גבול היכולות ולהתגבר על הקשיים הנפשיים  (בהנחה שאין מחלות רקע או קשיים פיזיים שמגבילים) – ואם כל זה, עדיין אנחנו בארץ לא יכולים להגיע לרף שהציב מר פקהאם לעצמו. זאת משום שמר פקהאם עושה דיאליזה במכונת הימודיאליזה ה-NxStage הנ"ל ששימשה לו מנוף לשינוי המסגרת והמתכונית הטיפולית ללא הכר, כאשר בארץ המטופלים מוגבלים ביותר בנושא זה. משרד הבריאות, קופות החולים ומכוני הימודיאליזה בארץ אינם מקנים למטופל גמישות במסגרת  הטיפולית ואינם מספקים את המכשור ו"ארגז הכלים" המתאימים לצאת ממצב של מועקה נפשית, תלות באנשים, חוסר מוטיבציה ואי עשייה המשפיע לרעה על רמת התפקוד האישי ועל רווחת המטופל, תופעות שהן מוכרות ונפוצות בקרב מטופלי דיאליזה.

יישום טיפול התנהגותי (המבואר בסעי הבא) יהווה שלב התחלתי כדי להשתחרר מהמועקות הנפשית של מטופלי הימודיאליזה, יעלה את איכות החיים, רמת העצמיות והתפקוד האישי ואף עשוי לגרום למתיחת גבולות היכולת. ברם, הדרך עוד ארוכה להגיע להישגיו של מר ביל פקהאם. אנו מתקרבים לקוו החצי של העשור השני של המאה ה-21 והגיע העת שמשרד הבריאות וקופות החולים יאפשרו גמישות בתוכנית ובמתכונת הטיפולית. נדרש, בשל כך, לעדכן  את התפישה, המדיניות והיישום בארץ בתחום מערך ההימודיאליזה, כדי להתאימו לפרקטיקה המיטבית הקיימת בעולם, שמהווה נקודת זינוק שמר ביל פקהאם הצליח לפתח ולמצות.

 

  1. מצ"ב קישורית למחקר שנעשה לאחרונה, המראה שטיפול התנהגותי (behavioral therapy) בזמן הדיאליזה עשוי למזער את האפשרות שהמטופל ישקע בדכאון ולשפר את איכות החיים שלו.

לחץ כאן למחקר

המחקר נערך על 59 מטופלי דיאליזה בניו-יורק כאשר 33 מהם עברו את הטיפול ההתנהגותי ו-26 מטופלים לא קבלו כל טיפול (קבוצת הבקרה). הממצאים הראו שאצל המטופלים שסבלו מדיכאון בתחילת הניסוי וקבלו טיפול התנהגותי במהלך הדיאליזה, שיעור הריפוי מהדיכאון היה 89% לעומת 38% בלבד בקבוצת הבקרה.  כמו כן, המטופלים שעברו את הטיפול ההתנהגותי דיווחו על העלאת איכות חייהם ויכולת טובה יותר בוויסות כמות הנוזלים בין הדיאליזות. אין כאן מקום להרחיב את היריעה בנושא מהות הטיפול ההתנהגותי אך לפי תקציר המחקר, מדובר בהקניית כישורים עצמיים אפקטיביים שעשויים לצקת שינוי לטובה בהרגשות, בתחושות ובהתנהגות של המטופל. הטיפול מבוסס על ביצוע פעולות (action-oriented) כך שהמטופל יהפוך להיות עצמאי וירכוש כלים שיכולים ללמד אותו להתגבר על מצבים שלא יכל בעבר.