מה חדש?

דיאליזה בעידן העשור השני של המאה ה-21 |23/11/2014

האם דמיינתם לעשות דיאליזה בבית עם מכונה ששוקלת לא יותר ממחשב נייד וביחד עם המשפחה להפליג לשייט בספינת תענוגים? האם חשבתם שתוכלו לעשות דיאליזה כאשר כל המידע הרפואי והתוכנית הטיפולית שלך נמצאים על "כפות ידך", להשתחרר ממועקות נפשיות, להגביר את … קראו עוד >>

יש לך זכות לבחור את מכון הדיאליזה שלך |23/11/2014

  טיפול בדיאליזה כלול בסל הבריאות, יש לך הזכות המלאה לבחור את מכון הדיאליזה המועדף עליך מבין מכוני הדיאליזה הנמצאים באזור מגוריך, וכלולים בהסדר נותני שירות של הקופה שלך. איך אדע איזה מכונים נמצאים באזור המגורים שלי? לחצו בלינק המצורף- … קראו עוד >>

חדש לקראת הפסח חוברת הדרכה לתזונה נכונה |09/04/2014

בפסח, כמו בכל ימות השנה, חשוב מאוד לסובלים ממחלות כליה לשמור על רמת זרחן תקינה בדם. בהיות פסח חג ארוך ועתיר ארוחות, האתגר קשה שבעתיים. איך שומרים על רמה תקינה של זרחן בדם? בואו לקרוא על כך בחוברת מיוחדת שהופקה … קראו עוד >>

הצטרפות לרשימת התפוצה

להצטרפות, אנא מלאו את הפרטים הבאים:

דיאליזה בשינה מאת פנחס כ"ץ

 

הטיפול בהמודיאליזה מתיש וכרוך בסבל פיזי ונפשי למטופל. פעמים רבות הוא גורם להחמרה במצב הרפואי של המטופל ומחייב ימי אשפוז בבית החולים. כתוצאה מכך, ניכרת פגיעה קשה באיכות חיי המטופל וברווחתו האישית.

 

על הרקע הזה בולטים היתרונות של טיפול בהמודיאליזה לילית (Nocturnal Dialysis) המבוצעת בבית חולים או במכון דיאליזה תחת השגחת הצוות הרפואי. הדיאליזה הלילית בוצעה לראשונה בשנת 1994 במרכז הרפואי  Wellesley Hospital שבטורנטו קנדה. הניסיון שנצבר בשטח  במדינות צפון אמריקה, אירופה ואסיה, וכן המחקרים שבוצעו בנושא זה מצביעים על כך שדיאליזה לילית היא אפשרות הטיפול הטובה ביותר שקיימת כיום בתחום הדיאליזה. נמצא כי דיאליזה לילית מפחיתה מאד את שיעורי התמותה והתחלואה בקרב מטופלי דיאליזה (מחקר הראה ירידה של 72% בגורמי סיכון לתמותה)  וכן היא מצמצמת את מספר ימי האשפוז. 

הוכח כי הדיאליזה הלילית תורמת להפחתה משמעותית ברמת המועקה הנפשית ולעליה דרמטית ברמת האנרגטיות של המטופל. בקרב מטופלי דיאליזה לילית נמצא שיפור ניכר במדדים הקשורים לאיכות החיים של המטופל:  הפחתת הצורך בזריקות אריתרופואטין (כגון: Recormon, Eprex, Aranesp),  בקרת משטר תזונה ונוזלים, בקרה אלקטרוליטית, בקרת נפח הנוזלים, שיפור באיכות השינה ומזעור תופעת דום נשימה, שיפור בהרגשה האישית ואף בחיי המין. עוד נמצא כי בדיאליזה לילית יכולת הסילוק של מולקולות קטנות ובינוניות גבוהה יותר, ולכן הזרחן מסולק כראוי כך שניתן להפחית בהיקף ניכר את תרופות קושרי זרחן (כמו:Renagel, Renvela, Fosrenol).

דיאליזה לילית אינה גוזלת זמן מהמטופל במהלך היום והערב, כך שהוא יכול לנהל שגרת חיים תקינה. זאת ועוד, המטופל עשוי לא לחוות את הדיאליזה שכן הוא נמצא במצב שינה. אחד המחקרים החשובים שנעשו בקנדה מעלה עוד יתרון מהותי מאוד כאשר דיאליזה בשינה עשוי להוות תחליף מלא לביצוע השתלה מהמת –  ממצאי המחקר הראו ששיעורי התמותה של דיאליזה לילית היו דומים לשיעורי התמותה בקרב קבוצת אנשים שקבלו תרומת כליה מן המת.

חרף כל היתרונות, דיאליזה לילית לא מתאימה לכל מטופל. מי שאינו יציב במהלך הדיאליזה או מתקשה בשינה עלול להיתקל בקשיים בביצוע דיאליזה לילית. מטבע הדברים דיאליזה לילית פחות מתאימה למטופלים מבוגרים מעל גיל 80. כמו כן, מסגרת שעות הטיפול עלולה לא להתאים למטופלים נשואים, כל שכן להורים לילדים קטנים. חסרון נוסף של דיאליזה לילית הוא הצורך בשעות טיפול רבות יותר במהלך השבוע. ברוב המחקרים וכן ע"פ הניסיון בחו"ל נמצא שדיאליזה לילית בתדירות של 4 -5 פעמים בשבוע (לעומת 3 פעמים בדיאליזת יום) מאפשרת שיפור מהותי יותר ברווחה ואיכות החיים של המטופלים.

 

כיום, דיאליזה לילית זמינה למטופלים רק במרכז הרפואי תל-אביב ע"ש סוראשקי (איכילוב). יש לקוות כי מרכזים רפואיים נוספים וכן מכונים בקהילה יתגברו על המכשול התקציבי ויאפשרו שירות דיאליזה לילית למטופלים בכל רחבי הארץ.

המאמר נכתב על ידי פנחס כ"ץ- יו"ר ועדת הביקורת בעמותה