מה חדש?

דיאליזה בעידן העשור השני של המאה ה-21 |23/11/2014

האם דמיינתם לעשות דיאליזה בבית עם מכונה ששוקלת לא יותר ממחשב נייד וביחד עם המשפחה להפליג לשייט בספינת תענוגים? האם חשבתם שתוכלו לעשות דיאליזה כאשר כל המידע הרפואי והתוכנית הטיפולית שלך נמצאים על "כפות ידך", להשתחרר ממועקות נפשיות, להגביר את … קראו עוד >>

יש לך זכות לבחור את מכון הדיאליזה שלך |23/11/2014

  טיפול בדיאליזה כלול בסל הבריאות, יש לך הזכות המלאה לבחור את מכון הדיאליזה המועדף עליך מבין מכוני הדיאליזה הנמצאים באזור מגוריך, וכלולים בהסדר נותני שירות של הקופה שלך. איך אדע איזה מכונים נמצאים באזור המגורים שלי? לחצו בלינק המצורף- … קראו עוד >>

חדש לקראת הפסח חוברת הדרכה לתזונה נכונה |09/04/2014

בפסח, כמו בכל ימות השנה, חשוב מאוד לסובלים ממחלות כליה לשמור על רמת זרחן תקינה בדם. בהיות פסח חג ארוך ועתיר ארוחות, האתגר קשה שבעתיים. איך שומרים על רמה תקינה של זרחן בדם? בואו לקרוא על כך בחוברת מיוחדת שהופקה … קראו עוד >>

הצטרפות לרשימת התפוצה

להצטרפות, אנא מלאו את הפרטים הבאים:

מושתלים

.

מהי השתלת כליה?
במקרים מסוימים של אי ספיקת כליות כרונית ניתן לבצע השתלת כליה במהלכה משתילים כליה בריאה בגופו של המטופל. בניגוד לאיברים אחרים הנלקחים אך ורק ממתים, ניתן לקחת כליה אחת גם מכל מתורם חי.
להשתלה מתורם חי יש יתרון על השתלה מן המת כיוון שניתן לבצע בדיקות התאמה יסודיות יותר. ע"פ הסטטיסטיקה סיכויי ההצלחה של תרומה מן החי גבוהים מסיכויי ההצלחה של תרומת כליה מתורם שנפטר. זאת ועוד, בבדיקת תוצאות השתלות נמצא שכליות שהושתלו מתורם חי תפקדו במשך שנים רבות יותר מאשר כליות מהמת.

מערך רישום חולים להשתלה
רישום המועמדים להשתלה מכל הארץ מתבצע בלעדית במרכז הלאומי להשתלות. לפני כל ניתוח השתלה בארץ, מתורם חי או מתורם נפטר, נדרש אישור פרטני של המרכז הלאומי להשתלות – משרד הבריאות.
על פי חוק, החולה יכול לבחור את בית החולים בו תתבצע ההשתלה וצוות יחידת ירשום את החולה בהתאם. השתלות כליה מתקיימות כיום במרכזים הרפואיים הבאים: המרכז הרפואי תל אביב (איכילוב), הדסה, מרכז רפואי רבין (בלינסון), רמב"ם וסורוקה.
רשימת הממתינים להשתלה מתורם מת מנוהלת על ידי המרכז באופן ממוחשב. המיקום ברשימה נקבע על סמך קריטריונים אשר גובשו על ידי ועדת ההיגוי של המרכז והם כוללים את גיל החולה, דחיפות רפואית, התאמת רקמות בין התורם לחולה, זמן המתנה להשתלה וקריטריונים רפואיים נוספים. המיקום ברשימה משתנה באופן ממוחשב כל העת בהתאם לשינויים בנתונים, לדוגמה: החמרה במצבו הרפואי של הממתין, גריעה או תוספת של ממתינים וכו'.

רשימת ממתינים
אין הגבלת גיל להשתלת כליה. ככלל הרישום להשתלת כליות מן המת אפשרי רק לאחר התחלת דיאליזה. כאשר חולה נרשם להשתלה, משך זמן ההמתנה ייחשב לו מיום התחלת טיפולי הדיאליזה (ולא לפי מועד הרישום להשתלה).
מטופל בדיאליזה שנכנס בגיל מסוים לרשימת הממתינים, ו"עבר" קבוצת גיל עקב ההמתנה הממושכת, ימשיך לקבל את ניקוד לפי קבוצת הגיל בו נכנס לרשימה (ככל שהממתין יותר צעיר כך מקבל יותר נקודות).

למידע נוסף על :

שיטת ההקצאה
תרומה מן החי – מי מתאים לתרום כליה?
מי מתאים להשתלה?
מהן בדיקות ההתאמה בין תורם חי ומושתל?
כיצד מבוצעת ההשתלה?
כמה זמן יכולה לתפקד הכליה המושתלת?