מה חדש?

דיאליזה בעידן העשור השני של המאה ה-21 |23/11/2014

האם דמיינתם לעשות דיאליזה בבית עם מכונה ששוקלת לא יותר ממחשב נייד וביחד עם המשפחה להפליג לשייט בספינת תענוגים? האם חשבתם שתוכלו לעשות דיאליזה כאשר כל המידע הרפואי והתוכנית הטיפולית שלך נמצאים על "כפות ידך", להשתחרר ממועקות נפשיות, להגביר את … קראו עוד >>

יש לך זכות לבחור את מכון הדיאליזה שלך |23/11/2014

  טיפול בדיאליזה כלול בסל הבריאות, יש לך הזכות המלאה לבחור את מכון הדיאליזה המועדף עליך מבין מכוני הדיאליזה הנמצאים באזור מגוריך, וכלולים בהסדר נותני שירות של הקופה שלך. איך אדע איזה מכונים נמצאים באזור המגורים שלי? לחצו בלינק המצורף- … קראו עוד >>

חדש לקראת הפסח חוברת הדרכה לתזונה נכונה |09/04/2014

בפסח, כמו בכל ימות השנה, חשוב מאוד לסובלים ממחלות כליה לשמור על רמת זרחן תקינה בדם. בהיות פסח חג ארוך ועתיר ארוחות, האתגר קשה שבעתיים. איך שומרים על רמה תקינה של זרחן בדם? בואו לקרוא על כך בחוברת מיוחדת שהופקה … קראו עוד >>

הצטרפות לרשימת התפוצה

להצטרפות, אנא מלאו את הפרטים הבאים:

פרה-דיאליזה

בהכנת המידע הבא המוגש לכם ע"י העמותה לקידום ושמירת זכויות חולי הכליות בישראל שותפים רבים:

יעוץ מקצועי- ד"ר פרחויקי ויקטור- מנהל המכון לנפרולוגיה ויתר לחץ דם, מרכז רפואי כרמל.
טל קמינסקי רוזנברג-דיאטנית קלינית. נפרומור-רשת מכונים נפרולוגיים, צוות ניהול פורום נפרולוגיה של עמותת עתיד-עמותת הדיאטנים בישראל

כתיבה ועריכה – סלעית כץ-אפודי, סלעית תקשורת שיווקית

 מהו תפקיד הכליות?

הכליות אחראיות על סינון הדם. הן מסננות מהדם חומרי פסולת ומפנות עודפי מלחים ונוזלים, משתתפות בויסות לחץ הדם, איזון חומציות הדם ומייצרות הורמונים החיוניים לתפקוד הגוף ולשמירה על עצמות גופנו. למרבית האנשים יש שתי כליות מתפקדות, על אף שאפשר לחיות גם עם כליה אחת בלבד. גודל כל כליה הוא כגודל אגרוף . הכליות ממוקמות בתחתית הגב, מתחת לקשת הצלעות.

מהי מחלת כליות כרונית?

מחלת אי-ספיקת כליות כרונית מתפתחת על רקע מגוון של בעיות רפואיות (סוכרת, יתר לחץ דם, מחלות לב וכלי דם, הזדקנות הכליות, מחלות מולדות ועוד) הגורמות לפגיעה מתמשכת ובלתי הפיכה בתפקוד הכליות.

המחלה מתחילה משלב של אי-ספיקה חלקית ועלולה להדרדר עד למצב מתקדם של אי-ספיקה סופנית. במצב זה, בו רמת התפקוד של הכליות היא 15% או פחות, הנזק לכליות הוא בלתי הפיך ונשקפת סכנת חיים. כדי להאריך את החיים החולה מחוייב לקבל טיפול  אשר מחליף  את הפעילות התקינה של הכליות באמצעות דיאליזה או השתלת כליה.

מהם סימני האזהרה למחלת כליות? 

למרבית האנשים הסובלים ממחלת כליות כרונית, אין תסמינים עד לשלב מתקדם, יחסית, של המחלה. סימני אזהרה לקיומה של מחלת כליות הם: דם ו/או חלבון בשתן, לחץ דם גבוה, רמת קריאטינין חריגה בבדיקת דם.

כיצד מודדים תפקודי כליה?

בדיקת קריאטנין בדם– בדיקה זו הנקראת – eGFR  -estimated Glonerular Filtration rate  משמשת להערכת התפקוד הכלייתי ע"י חישוב קצב הסינון הכלייתי. נוסחת החישוב של קצב הסינון הכלייתי מכילה את ערכי הקריאטינין, נתוני גיל, מין ומשקל.  הקריאטנין הוא תוצר פירוק של קריאטין המהווה רכיב חשוב בשרירי הגוף. רמת הקריאטינין משתנה מאדם לאדם ותלויה גם במסת השריר. הקריאטינין עובר סינון בכליה ומופרש בשתן ולכן מהווה סמן לתפקוד הכליות. כאשר קיימת ירידה בתפקוד הכליות, פחות קיראטינין מופרש אל השתן וערכי הקיראטינין בדם יעלו. קצב הסינון הכלייתי יורד ככל שהתפקוד הכלייתי מתדרדר.

מטרות הדיאטה בשלב הטרום דיאליטי הן להפחית את הצטברות תוצרי מטבוליזם החלבון (אוראה, קריאטינין, חומצה אורית ,זרחן ואשלגן), לשמור על מצב תזונתי תקין, ולהאט במידת האפשר את התקדמות המחלה. דיאטה נכונה עשויה לדחות את הצורך בטיפול בדיאליזה, אך אינה יכולה להוות תחליף לטיפול זה בעת הצורך.

להמשך קריאה

כיצד ניתן למזער את נזקי המחלה?
מהם יתרונות המעקב והטיפול דווקא במרפאה הטרום-דיאליטית?
תזונה בשלב טרום דיאליטי